Herbs Edible Herbs Natural Medicine  - congerdesign / Pixabay

Bioflawonoidy – co to jest?

Co sprawia, że osoby zamieszkujące basen Morza Śródziemnego znacznie rzadziej dotyka problem chorób serca i zawałów? Odpowiednio zbilansowana dieta, a dokładnie spożywanie produktów bogatych w bioflawonoidy. Czym są i dlaczego są ważne? Spróbujemy wyjaśnić te kwestie.

Definicja bioflawonoidów

Warto wiedzieć, że bioflawonoidy mają pochodzenie roślinne, a dokładnie są to substancje, które odpowiadają za zabarwienie roślin, głównie owoców. Wyróżniamy różne rodzaje tych substancji, a do podstawowych można zaliczyć: flawony, flawonony, katechiny i antocyjanidyny. Choć te nazwy niewiele mogą mówić to warto wiedzieć, że jeden z flawonów kwercetyna występuje na skórkach i okrywach jabłek, cebuli i obecna jest również w czerwonym winie. Z kolei hesperetyna występuje na skórce owoców cytrusowych. Dlatego warto spożywać dokładnie umyte jabłka ze skórką. W ten sposób można dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość bardzo korzystnych dla zdrowia flawonoidów. Zamieniając owoc na sok trzeba już wypić 2 litry, by dostarczyć taką samą ilość tej substancji co w jednym jabłku. Skórka owoców cytrusowych również jest jadalna i może być dodawana np. do ciast takich jak sernik, oczywiście przed dodaniem trzeba ją sparzyć wrzątkiem, wszak na owocach nie brakuje pestycydów.

Dlaczego są ważne dla organizmu?

Jeśli mielibyśmy w skrócie omówić rolę jaką bioflawonoidy pełnią w organizmie, to powiedzielibyśmy, że po prostu zwalczają wolne rodniki. Nadmiar wolnych rodników prowadzi do starzenia się skóry, mutacji komórek. Flawonoidy mogą zapobiegać mutacjom komórkowym, a zatem być składnikami, które działają antynowotworowo. Ich właściwości antyoksydacyjne to również wspomaganie przyswajania witaminy C, a zatem wspieranie odporności organizmu oraz działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Te substancje mogą również obniżać poziom złego cholesterolu we krwi, zatem działają w profilaktyce przeciwmiażdżycowej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + seven =